Kontakta oss

Vi vill gärna höra från dig.

Förfrågningar

Hör av dig till oss för att prata om nya uppdrag eller pressmedverkan.

Anna Theander

Senior associate, European Patent Attorney M.Sc.E.E.

+46 701 234 567 anna.theander@ipq.se

Erik Oskarsson

Management consultant, Partner, M.Sc. Business Design

+46 (0) 734 304 824 erik.oskarsson@ipq.se

Susanne Mellqvist

Legal Counsel, LL.M., DHM, Partner

+46 (0) 708 777 431 susanne.mellqvist@ipq.se

Medarbetare

Här är vi som jobbar på IPQ.

Ana Popescu

Project Manager, M.Sc. Intellectual Capital Management, Associate

+46 (0) 763 976 174 ana.popescu@ipq.se

Anna Horn

Legal Counsel, LL.M., Associate

anna.horn@ipq.se

Anna Stenberg

Legal councel, LL.M.

+46 (0) 70 278 13 41 anna.stenberg@ipq.se

Anna Theander

Senior associate, European Patent Attorney M.Sc.E.E.

+46 701 234 567 anna.theander@ipq.se

Beata Enmark

Sales & Marketing Director, B.A. Cultural science and Literature

+46 (0) 705 439 503 beata.enmark@ipq.se

Caroline Önefäldt

Office Manager, B.Sc. Sociology

+46 (0) 737 308 640 caroline.onefaldt@ipq.se

Emelie Nilsson

Administrative Assistant, B.A. Middle Eastern Languages and Cultures

+46 (0) 73 719 07 52 emelie.nilsson@ipq.se

Erik Johannesson

Senior Advisor, Patent Attorney, M.Sc.Ph.E.

+46 (0) 733 904 945 erik.johannesson@ipq.se

Erik Oskarsson

Management consultant, Partner, M.Sc. Business Design

+46 (0) 734 304 824 erik.oskarsson@ipq.se

Ervin Dubarić

Patent Specialist, Ph.D. Solid State Electronics

+46 (0) 735 182 629 ervin.dubaric@ipq.se

Joanna Wallestam

Legal Counsel, LL.M., Associate

+46 (0) 723 633 464 joanna.wallestam@ipq.se

Joel Werner

Research Analyst

joel.werner@ipq.se

Johan Lundin

Sales Executive, B.Sc. Business and Economics

+46 (0) 708 777 683 johan.lundin@ipq.se

Linnea Harnesk

Legal Counsel, LL.M., Associate

+46 (0) 733 300 496 linnea.harnesk@ipq.se

Love Fält

Legal Counsel, LL.M., Associate

+46 (0) 760 107 192 love.falt@ipq.se

Malin Keijser Bergöö

European Patent Attorney, M.Sc.

+46 (0) 701 433 799 malin.keijser@ipq.se

Michael Kitzler

European Patent Attorney, M.Sc. IT, Partner

+46 (0) 708 777 293 michael.kitzler@ipq.se

Nicolina Falkeholm

Legal Counsel, LL.M., Associate

+46 (0) 736 777 239 nicolina.falkeholm@ipq.se

Olle Bratt

CIO, M.Sc. Public Administration and Economics, DHM

+46 (0) 702 292 542 olle.bratt@ipq.se

Richard W. Lettström

Of Counsel, European Patent Attorney

+46 8 755 58 43

Sarha Forsebäck

CAO, DIHM Business Finance, DHM, Partner

+46 (0) 707 505 180 sarha.forseback@ipq.se

Stina Pilotti

Legal Counsel, LL.M., Senior Associate

+46 (0) 723 994 247 stina.pilotti@ipq.se

Susanne Mellqvist

Legal Counsel, LL.M., DHM, Partner

+46 (0) 708 777 431 susanne.mellqvist@ipq.se

Thomas Randes

Legal Counsel, LL.M., MBA, Managing Partner

+46 (0) 708 777 287 thomas.randes@ipq.se

Tim Platt

European Patent Attorney, US Patent Agent, B.A. Mech. Eng., Senior Associate

+46 (0) 708 777 286 tim.platt@ipq.se

Kontor

Vi har vårt kontor på Vasagatan 11 i centrala Stockholm, precis intill centralstationen. Kom gärna förbi och träffa oss.

Besöksadress

 

IPQ IP Specialists AB

Vasagatan 11, plan 11

111 20 Stockholm

 

Postadress

 

IPQ IP Services AB

Mailbox 555

114 11 Stockholm

Kontaktuppgifter

 

Telefon: 08-321390

E-post: info@ipq.se

Styrelse

Vi tror att företag mår bra av olika typer av erfarenhet och kompetens. Därför består vår styrelse av personer från olika branscher som tillför både kund- och affärsperspektiv.

Alex von Yxkull

Grundare av Modular Management Group, styrelseordförande i arkitektbyrån Codesign

Johannes Bergh

COO på Catena Media AB, tidigare Chief Brand Officer och i koncernledningen på FLIR Systems

Michael Kitzler

European Patent Attorney, M.Sc. IT, Partner

+46 (0) 708 777 293 michael.kitzler@ipq.se

Thomas Randes

Legal Counsel, LL.M., MBA, Managing Partner

+46 (0) 708 777 287 thomas.randes@ipq.se