IPQ representerar Sverige på världsutställningen i Shanghai

Regeringen beslutade i juni 2007 att Sverige skall delta i Expo 2010. Syftet är att stärka en allsidig och positiv bild av Sverige i utlandet, främja svenskt näringslivs konkurrenskraft och kreativitet, stärka Sveriges attraktionskraft för turism och investeringar samt för forsknings- och kulturutbyte.
Deltagandet skall spegla ett brett svenskt politiskt och ekonomiskt engagemang med betoning på klimat- och miljöfrågor. Projektet skall marknadsföra Sverige och de organiserande partnerna (Energimyndigheten i detta fall) som framstående och nytänkande inom innovationsområdet.
Den gemensamma ambitionen är att åstadkomma bestående relationer med Kina, ge ökad kunskap om Sverige och locka till fortsatt utbyte mellan våra länder. Programverksamheten skall uppmuntra till dialog mellan olika parter, men också påvisa de historiska banden mellan Sverige och Kina, stärka Sverigebilden och presentera det innovativa och hållbara Sverige. IPQ deltar genom Maria Malmqvist i ett projekt som skall visa på innovationskraft även i metodiken för att innovera.